Karınca ile Aslan

Şirketimiz Avusturyalılara satıldığından beri bir çok arkadaşımıza veda etmek zorunda kaldık , bugün Özgem de bu yazıyı göndermiş… Paylaşmak istedim. (Scroll down to read english!!!!!)

Karınca ile Aslan ….
 
Küçük bir Karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı…..

Çok çalışır… Çok üretir… Ve bunları keyif içinde yapardı.

 
Patronu Aslan, Karınca’nın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı. Bir gün karı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer Karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı.

 
Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü Hamamböceği’ni işe aldı. Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece Karınca’nın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için Örümcek’i işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceği’nin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve karlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

 
Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için Sinek’i işe aldı.

 
Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan Karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiyordu.

Aslan, Karınca’nın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üstyöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü. Ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü Ağustosböceği’ni işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün Ağustosböceği’nin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabi ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

 
Karınca’nın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekana dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu Aslan’ı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunu üzerine, Karınca’nın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren Aslan, üretimin ve karlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü farketti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir Danışman olan Baykuş’u sorunu çözmesi için işe aldı.

 
Baykuş, Karınca’nın departmanında 3 ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı.

Raporun sonucu şuydu: “Departmanda aşırı istihdam vardı”.

 
Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi. Ve, elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan Karınca’yı işten çıkardı.

————————————————————————————————————-

The Ant
A Fable…
Or
May be not
Every day, a small ant arrives at work very early and starts work immediately.
She produces a lot and she was happy.
The Chief, a lion, was surprised to see that the ant was working without supervision.
He thought if the ant can produce so much without supervision, wouldn’t she produce even more if she had a supervisor!
So he recruited a cockroach who had extensive experience as supervisor and who was famous for writing excellent reports.
The cockroach’s first decision was to set up a clocking in attendance system.
He also needed a secretary to help him write and type his reports and he recruited a spider, who managed the archives and monitored all phone calls.
The lion was delighted with the cockroach’s reports and asked him to produce graphs to describe production rates and to analyze trends, so that he could use them for presentations at Board’s meetings. So the cockroach had to buy a new computer and a laser printer and recruited a fly to manage the IT department.
The ant, who had once been so productive and relaxed, hated this new plethora of paperwork and meetings which used up most of her time…!
The lion came to the conclusion that it was high time to nominate a person in charge of the department where the ant worked.
The position was given to the cicada, whose first decision was to buy a carpet and an ergonomic chair for his office.
The new person in charge, the cicada, also needed a computer and a personal assistant, who he brought from his previous department, to help him prepare a Work and Budget Control Strategic Optimization Plan…
The Department where the ant works is now a sad place, where nobody laughs anymore and everybody has become upset…
It was at that time that the cicada convinced the boss, the lion, of the absolute necessity to start a climatic study of the environment. Having reviewed the charges for running the ant’s department, the lion found out that the production was much less than before.
So he recruited the owl, a prestigious and renowned consultant to carry out an audit and suggest solutions. The owl spent three months in the department and came up with an enormous report, in several volumes, that concluded:
‘’The department is overstaffed…’’
Guess who the lion fires first?
The ant, of course, because she ‘’showed lack of communication and had a negative attitude’’.
Reklamlar
Bu yazı iş hayatı içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s