Kıyıköy

İstanbul’dan kısa bir süre kaçmak için harika bir yer. Yerli halkı tarafından buraya “Midye” deniyor. (Yunanca ismi Medea’dan geliyor.)

A wonderful location for the short escapes just outside the giant metropolitan Istanbul. The small town is called ‘midye’ by the local people, the word is coming from the old Greek name ‘medea’.
Sonbahar ve kış aylarında güneşli bir Cumartesi günü keşfetmek için ideal bir lokasyon. Burada yaşayanlar kış aylarında balıkçılık yapıyorlar ama yaza doğru çoğunluğu İstanbul’dan gelen ziyaretçilerle turistik bir yere dönüştüğü için hizmet sektörüne yöneliyorlar.

It is an ideal place to discover in the autumn/early winter time, especially for a daily trip on a sunny Saturday. The residents are used to fishing in winter time, with the beginning of summer the village turns into a touristic place for the city people coming mostly from Istanbul.

İstanbul’dan kendi arabanızla 2 saatte gidebilirsiniz, yaklaşık 150 km. Ben genelde İstanbul’dan mümkün olduğunca erken çıkmaya gayret ediyorum. Saray’a gelince otoban bitiyor ve Kıyıköy’e kadar tali yoldan gidiyorsunuz.
Bu yola girince size önerim müziği kapatın, pencerelerinizi açın ve yola Istranca Dağları’ndan gelen taze kokularla devam edin.

It takes just two hours from Istanbul by your own car with 150 km travelling distance. Saray is the waypoint which the highway ends, after connecting to Kıyıkoy with an ancilliary road. I personally prefer to start this journey as early as possible, before 7 am from Istanbul. Suggest you to close your music player and wide open the windows to feel the fresh odour of Istrancas.
Kıyıköy’de kahvaltı yapmak için ilk durağınız Son Tango olabilir. Karadeniz manzarası karşısında tango melodileriyle lezzetli bir kahvaltı edebilirsiniz. Kahvaltıdan sonra Son Tango’nun birkaç adım ötesinde Kıyıköy’ün diğer tarafında tepede yer alan feneri görebilirsiniz.

Son Tango may be a good choice for first stop in Kıyıkoy! You will have a delicious breakfast with the tango melodies accompanied by the Black Sea view. After breakfast, take a few steps to see the lighthouse at the top where the opposite side of Kıyıkoy is visible.
Bir sonraki durağınız masmavi deniz ve yeşilin uyumunu büyüleyici geniş bir manzarada sunan Kartal Çay Bahçesi olabilir. Mekanın adı sizi aldatmasın, bu enfes manzaraya eşlik etmesi için büyük bir Efes söyleyebilirsiniz.
The next point would be Kartal tea garden where the you will be fascinated by the vast scene of green combined with the blue sea. Do not allow the name cheat you! You may also order a large Efes Beer to enjoy the atmosphere!

Bu keyifli moladan sonra tepenin arka tarafından kıyı şeridine bakmanızı öneririm. Yaz aylarında kumsal oldukça güzel görünüyor, özellikle denizle yemyeşil çevrenin arasından geçen nehir muhteşem görünüyor.
Nehrin üzerinde kano ya da deniz bisikleti gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Nehir kenarından 500 metre kadar ileride Yunanlılardan kalma tarihi bir manastır görebilirsiniz. Kapısındaki görevli biraz enterasan, küçük bir ücret karşılığında manastır tarihini anlatmaya başlayacaktır.

After this break, you should discover the sea side on the back side of the hill, the beach looks very attractive for the summer times, behind is lying a river amongst the green surrounding. Canoeing and ccycling on the river is also possible for an alternative experience. Just five hundred meters ahead, you will see an ancient monastery which was belonging to old Greek residents of the town..
Gün batımından once küçük dalgakıranı gören tepedeki balık restaurantlarından birini seçmeniz iyi olur. Eğer şanslıysanız Karadeniz’in popüler “Kalkan” balığını deneyebilirsiniz. Başlangıçta tipik mezeler ve kalamar gibi deniz ürünleri servis ediliyor. Yerli şaraplar rakı yerine tercih edilebilir.

Before the sun set, you may choose any of the fish restaurants on the hill looking to the small breakwater. If you are lucky, you should try the popular fish of Black Sea, namely ‘Kalkan’. Typical appetizers and marine food snacks are being served for the beginning. Local Wines may be preferred instead of having traditional Turkish Raki.

Eğer Kıyıköy’de kalmaya karar verirseniz yemek yediğiniz restaurantlar çok uygun fiyatlara misafir evleri ayarlayabiliyorlar.
Güzel Kıyıköy’ü keyifle gezmeniz dileğiyle..
If you wish to stay in the town, most of the restaurants are providing guest houses at a very reasonable price!

Bu yazı Food and Travel, kıyıköy, saray, son tango, ıstranca içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Kıyıköy

  1. Anonymous dedi ki:

    kısa ama güzel bir rotaya benziyor. önümüzdeki hafta gittikten sonra mail atarım size. bu arada bloğunuz çok hoş, diğer gezi siteleriyle paylaşmanız faydalı olabilir..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s